Ploegam GMB en Dura Vermeer winnen ecologisch herstelwerk Maas
Ploegam, GMB en Dura Vermeer hebben een opdracht voor herstelwerkzaamheden aan de Maas van Rijkswaterstaat gewonnen.
Rijkswaterstaat heeft bij de aanbesteding milieukostenwaardering als belangrijkste gunningscriterium ingezet. Dat betekent dat de aanbieding wordt gewaardeerd, afhankelijk van de impact op het milieu (boor zover gemeten met de milieu kosten calculator, die verre van compleet en waarachtig is.)
De combinatie Ploegam, GMB en Dura Vermeer scoorde hier het beste op en gecombineerd met hun inschrijfsom hebben zij de aanbesteding gewonnen. Ze hebben een uitgebreid elektrisch machinepark waaronder meerdere elektrische schepen met verwisselbare accu’s. Dit zorgt voor een positief uitgangspunt in dit contract met betrekking tot de impact op het milieu.

De naam van het realisatiecontract KRW7 verwijst naar het feit dat dit het zevende Kaderrichtlijn Water (KRW) uitvoeringspakket is voor de Maas, dat op de markt wordt gezet.
Bron: Rijkswaterstaat, 19 maart 2026
NDR
Met de KRW7 zijn veel projecten gemoeid, Rijkswaterstaat verwijst voor meer informatie naar:
https://www.samenwerkenaanriviernatuur.nl/overzicht-projecten/maas/default.aspx
en voor dit specifieke project:
https://www.samenwerkenaanriviernatuur.nl/overzicht-projecten/maas/nieuws+maas/3235777.aspx
Dan ook nog even over de milieukostenwaardering, een mooi woord voor oude wijn, levenscycluskosten.
Aanbestedingsnieuws schreef al meermaals over de manier waarop levenscycluskosten worden berekend. Levensduur van materialen en gebruiksduur van het eindresultaat worden niet in de rekenmethode meegenomen, logisch: want hoe zou je dat ooit kwantificeren. Er wordt alleen gekeken naar hoeveel CO2 vrijkomt bij de aanschaf van het gebruikte materiaal. Maar dan komt hout dus altijd onrechtvaardig in het voordeel uit, ook waar het duurzamer is om beton te gebruiken, als dit langer meegaat.
Je moet niet alleen kunnen rekenen. Je moet het ook kunnen berekenen. En als dat niet kan moet je niet zomaar een beetje rekenen en je beoordeling beperken tot de uitkomst van de rekensom die maar een deel van de vraag beperkt . Zo rekenen milieukosten in de regel niet mee of het project op zichzelf wel duurzaam is, bijvoorbeeld als er een extra stuk snelweg wordt aangelegd. De LCC milieukostencalculator is zo gebruikt om de kaalkap rond Muiden te vergoeilijken, een hartstikke groen project want het asfalt is zo duurzaam.
Cynisch van ons? Nee cynisch van Rijkswaterstaat om alles maar te gaan doen zonder toepassing van gezond verstand als gunningscriterium. Is dit elektrische machinepark wel zo duurzaam? Is dit niet te belastend voor het stroomnet? Als het stroom van de Belgische kerncentrales is, is het alleen duurzaam in de zin van “lange halfwaardetijd” van al dat kernafval. De duivel zit in de details, maar echt gedetailleerd is dit allemaal niet. En als de herstelwerkzaamheden bestaan uit grindwinning, is het ook niet duurzaam.

Het doet een beetje denken aan de projectenstroom van de Spaanse KRW Dam removal projecten van de stagiairs van de Europese Unie. Waardeloze ideeën van jongeren die denken alles te weten. Een ideeënstroom die maar blijft komen, prima maar moeten die ideeën dan ook allemaal worden uitgevoerd. Nee, natuurlijk niet, Dammen uit de rivier halen is, helemaal niet duurzaam, het bevordert erosie van het berglandschap en een versnelde afwatering, als je maling hebt aan overstromingen in Valencia is het nog niet genoeg. Maar als er een sticker met “milieu” op staat, hou je de ongelukkige robotzombiekindertjes niet tegen. Goed voor de vismigratie. Ja de vis kan overal in limburg heen, kan zwemmen over de a2. Dat was ook de strekking van dat kinderboek van Evert Hartman. “Niemand houdt me tegen”.
Aanbestedingsnieuws heeft daarom al wel veel geschreven
Weekendspecial: LCC tools en consequenties van Consequentialisme
LCC-methodiek Ruyten Instituut redt bomen van aanbesteding
MVO Nederland pleit voor cultuuromslag en echte prijs
A6 nog minder en anders duurzaam dan gedacht
Rijkswaterstaat: duurzaam inkopen loont
Zie ook: Opdracht uitvoering herstelmaatregelen langs de Maas verstrekt Opdracht uitvoering herstelmaatregelen langs de Maas verstrekt
