Marktconsultatie autonome maairobots bij het spoor ProRail.

0
Schouwpad. Foto: © Prorail

ProRail onderzoekt de mogelijkheden van een autonome robotmaaier voor het efficiënt en duurzaam beschikbaar houden van de (schouw)paden naast het spoor. De omgeving rondom het spoor is uitdagend en gevarieerd. Wij zoeken marktpartijen die mee willen denken over innovatieve oplossingen, technische haalbaarheid en randvoorwaarden en op korte termijn een oplossing beschikbaar hebben waarmee getest kan worden. Heeft uw organisatie de techniek en expertise om bij te dragen aan dit project? Denkt u met ons mee over de toekomst van slim en duurzaam spooronderhoud?

De (schouw)paden naast het spoor moeten goed begaanbaar zijn voor inspecties aan het spoor, onderhoud en bijvoorbeeld ook als toegangsroute voor hulpdiensten. Daarom wordt op deze (schouw)paden het onkruid verwijderd. Op dit moment wordt daarvoor op sommige plekken nog gebruik gemaakt van chemische onkruidbestrijding. ProRail werkt aan de afbouw van het gebruik van chemische middelen, met uiteindelijke doel om hiermee in 2028 volledig te stoppen. Daarom zoeken we alternatieve (niet-chemische) methodes van onkruidbestrijding.
Dat doen we niet alleen: met andere Europese spoorbeheerders delen we kennis en pakken gezamenlijk projecten op. We werken samen met onze aannemers, groenbeheerders en innovatieve ontwikkelaars op het gebied van onkruidbestrijding. Momenteel wordt er hard gewerkt aan het vinden van alternatieve methodes voor onkruidbestrijding op de schouwpaden. Daartoe worden er demonstraties en proeven uitgevoerd om de verschillende methodes te testen in een operationele omgeving. Eén van de te onderzoeken alternatieven voor op het schouwpad, is onkruidbeheersing door het pad te maaien. Gezien de grote hoeveelheid (schouw)paden in Nederland, onderzoeken wij de inzet van autonome robotmaaiers om het maaiproces efficiënter en veiliger te maken.

De (schouw)paden langs het spoor zijn van porfier en er groeien allerlei type onkruiden op deze (schouw)paden. Een te hoge begroeiing op de (schouw)paden is niet gewenst. Te veel vegetatie belemmert een veilige looproute en zicht voor inspectie en medewerkers, maar ook voor reizigers en hulpdiensten bij een evacuatie. Een autonome maaier die ingezet wordt voor vegetatiebeheer op de schouwpaden moet werken in een sterk variërende omgeving, waar de machine veel obstakels tegen zal komen. Op de meeste plekken zijn de (schouw)paden 70-100 cm breed, maar vanwege borden, bovenleidingsportalen en andere obstakels is de doorgang soms smaller. Kabels liggen veelal onder de (schouw)paden en komen op
specifieke plekken naar de oppervlakte. De maairobot zal ballaststenen op pad tegenkomen. Daarom moet de maairobot niet alleen wendbaar en nauwkeurig zijn, maar ook beschikken over de juiste technologie om veilig en effectief te opereren in deze gevarieerde omgeving. ProRail wil met de markt verkennen of de inzet van een autonome maairobot het pad veilig begaanbaar kan houden.

Het project richt zich op de ontwikkeling en implementatie van een autonome maairobot die in staat is om (schouw)paden zelfstandig te maaien. De focus ligt op:
• Navigatie en autonomie binnen de spooromgeving.
• Omgaan met verschillende terreinomstandigheden.
• Duurzame aandrijving (bijv. elektrisch).
• Maaien zonder verstoring van treinverkeer en spoorveiligheid.
• Kant-en-klare oplossingen of te modificeren bestaande oplossingen.

Onkruidbeheersing op het (schouw)pad met een autonome maairobot kent meerdere uitdagingen. Prorail staat open voor alle ideeën, maar het is goed om deze uitdagingen te kennen om de toepasbaarheid van de oplossing zo goed mogelijk te kunnen beoordelen.
– Kabels en andere spoorse assets mogen niet beschadigd raken door de toepassing van de maairobot.
– Het moet uitgesloten zijn dat de maairobot het spoor in kan rijden of de openbare weg betreed.
– Naast vegetatie kan de maairobot verschillende andere zaken tegenkomen op het pad, waaronder ballaststenen.
– Obstakels zoals borden, hekken en bovenleidingsportalen vragen om een wendbare maairobot.

De maairobot zal autonoom werken met medewerkers op grote afstand. Uitdagingen die dit oplevert zijn o.a.:
– Risico op diefstal en vandalisme.
– Bediening op afstand, maar ook noodstopmechanismen op de machine.
– Communicatie met de bediening op afstand en wat te doen bij communicatieverlies.

Deze marktconsultatie is gepubliceerd als open marktconsultatie. Dit houdt in dat alle partijen in de markt de gelegenheid krijgen deel te nemen.
De marktconsultatie bestaat uit twee stappen:
1. Prorail ontvangt graag uw antwoorden op de benoemde vragen in het consultatiedocument (let op, hierbij is het niet verplicht om op alle vragen antwoord te geven). Prorail vraagt u vriendelijk de antwoorden per e-mail in te dienen voor woensdag 11 juni 2025.
2. Vervolgens zal ProRail de reacties analyseren en op basis daarvan kan ProRail bepalen om over te gaan op een eventueel vervolggesprek. Een gesprek is onder andere bedoeld om beter zicht te krijgen op door een partij voorgestelde oplossingsrichtingen en hoe deze kunnen bijdragen aan het bereiken van de ambities. In een gesprek kunnen marktpartijen ook hun specifieke oplossingen toelichten.

Bron: Tenderned donderdag 5 juni 2025 https://www.tenderned.nl/aankondigingen/overzicht/381604

Aanbestedingsnieuws 10e jaargang editie 6 juni 2025

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

http://www.aanbestedingsnieuws.nl/wp/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_bye.gif 
http://www.aanbestedingsnieuws.nl/wp/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_good.gif 
http://www.aanbestedingsnieuws.nl/wp/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_negative.gif 
http://www.aanbestedingsnieuws.nl/wp/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_scratch.gif 
http://www.aanbestedingsnieuws.nl/wp/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wacko.gif 
http://www.aanbestedingsnieuws.nl/wp/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yahoo.gif 
http://www.aanbestedingsnieuws.nl/wp/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cool.gif 
http://www.aanbestedingsnieuws.nl/wp/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_heart.gif 
http://www.aanbestedingsnieuws.nl/wp/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_rose.gif 
http://www.aanbestedingsnieuws.nl/wp/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_smile.gif 
http://www.aanbestedingsnieuws.nl/wp/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_whistle3.gif 
http://www.aanbestedingsnieuws.nl/wp/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yes.gif 
http://www.aanbestedingsnieuws.nl/wp/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cry.gif 
http://www.aanbestedingsnieuws.nl/wp/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_mail.gif 
http://www.aanbestedingsnieuws.nl/wp/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_sad.gif 
http://www.aanbestedingsnieuws.nl/wp/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_unsure.gif 
http://www.aanbestedingsnieuws.nl/wp/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wink.gif 
 
Translate »