Eerste paal in de grond van ultraduurzame rechtbank Overijssel

0

Maandag 13 januari markeert een belangrijk moment voor de Rechtspraak in Twente: de eerste paal wordt geboord voor de nieuwbouw van de rechtbank Overijssel in Almelo. Deze mijlpaal markeert de start van een ambitieus project dat de moderne eisen aan rechtspraak, duurzaamheid en functionaliteit samenbrengt.  Het nieuwe gerechtsgebouw komt op een strategische locatie tussen het huidige gerechtsgebouw en het station van Almelo, op de plek waar eerder panden van de voormalige Ten Cate textielfabriek stonden. De eerste paal wordt geplaatst door vertegenwoordigers van de Rechtspraak, het Rijksvastgoedbedrijf en Dura Vermeer Bouw Hengelo, de aannemer die verantwoordelijk is voor de bouw.

Omdat de bouw plaatsvindt direct naast het huidige gerechtsgebouw en het kantoor van de Belastingdienst worden maatregelen getroffen om overlast te beperken. Zo worden damwanden gedrukt in plaats van getrild en is er gekozen voor een trillingsarm paalsysteem. Als verkeersomleidingen of andere aanpassingen nodig zijn, communiceert de aannemer dit tijdig naar de omgeving in overleg met de Gemeente Almelo .

Het nieuwe gebouw, naar een ontwerp van Paul de Ruiter Architects, voldoet aan de strengste eisen op gebied van duurzaamheid met onder andere zonnepanelen, daktuin, en een houten gevel. Naast zes ruime zittingszalen en zes kleinere zittingsruimtes, zal de rechtbank beschikken over moderne voorzieningen die geschikt zijn voor digitale zittingen en een toekomstbestendige rechtspraak.

De voorbereidende werkzaamheden, zoals het plaatsen van damwanden, zijn al gestart. En de verwachting is dat het gebouw begin 2028 zijn deuren opent.

Principe-ontwerp, de basis voor verdere doorontwikkeling,Impressie: © Rijksvastgoedbedrijf
Bron: Dura Vermeer, 12 maart 2025
NDR toen was Aanbestedingsnieuws ook al kritisch over dit nodeloos houtgebruik. Hout is schijn-duurzaam. Hout lijkt groener dan beton, maar is een grotere milieubelasting omdat het schaarser voorradig is, de houtvoorraad in onontgonnen status een veel grotere milieuwaarde heeft en de levensduur in de milieuprestatie berekening niet wordt meegenomen. De brandveiligheid is anders, in weerwil tot wat de HAUT leveranciers ons willen doen geloven maar wat je met een iq van een badspons ook kan bedenken, anders maakten ze je lucifers wel van beton.
Gelukkig zijn er ook professors die hetzelfde moeilijker kunnen zeggen, want naar Aanbestedingsnieuws wordt slecht geluisterd. Er is een heel leger aan domme koeien dat denkt dat alpha en voormalig havist Aanbestedingsnieuws niks kan weten van al zulke ingewikkelde dingen van bouwkunde. Het moet lang blijven staan,  anders is het een wegwerpgerechtsgebouw. Zo ingewikkeld is de materie nu ook weer niet. :
Om aan te geven dat dit ook zelfinzichtelijk is als een professor het heel moeilijk zegt, hier toch ook maar weer een pakkende quote uit het doorwrocht onderbouwde en zeer wetenschappelijke stuk:
©Aanbestedingsnieuws
printscreen van TUE Cursor 2025
©Dura Vermeer 2025
©Dura Vermeer 2025

Geef een antwoord

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Translate »