Defensie trekt de portemonnee voor materiëel
Het kabinet verhoogt het defensiebudget volgend jaar met € 3,4 miljard. Dat maakte de regering bekend via de troonrede, bij de jaarlijkse presentatie van de begrotingsplannen op prinsjesdag. Het totale budget stijgt daarmee tot € 26,8 miljard. De militaire organisatie krijgt het extra geld vanwege de verslechterde veiligheidssituatie in de wereld. De krijgsmacht moet in staat zijn het Nederlandse grondgebied en dat van bondgenoten te verdedigen, samen met NAVO-bondgenoten. Nederland blijft Oekraïne onverminderd steunen.
Volgens het Overzicht uitgaven 2026 is ruim € 13 miljard voor ‘Instandhouding en verwerving van defensiematerieel’. Ongeveer een kwart gaat naar infrastructuur, vastgoed en digitalisering. Het gros van die € 13 miljard is bestemd voor materieel. Denk aan voertuigen, schepen, vliegtuigen, bewapening, kleding en uitrusting. Verder steekt Defensie geld in lucht- en raketverdediging en in munitievoorraden.
[…] De strategie bevat concrete plannen voor opschaling van industrie en voor innovatie. Hierin is een aanjagende rol voor Defensie weggelegd. Bij grote materieelprojecten geld vrij gemaakt voor innovatie. Ook is publiek-privaat platform Defport opgericht, om nauwere samenwerking te faciliteren tussen Defensie, Economische Zaken, defensiebedrijven en kennisinstellingen. Dit alles is enerzijds nodig om voldoende materieel te produceren om de gevechtskracht te vergroten, en geeft anderzijds een positieve impuls aan het verdienvermogen en de werkgelegenheid in Nederland.
Defensie investeert onder andere in communicatiemiddelen, interoperabiliteit, AI, drones, cloud en cybersecurity. Door drones wordt het slagveld transparanter en geavanceerde communicatietechnologie maakt real-time informatie-uitwisseling mogelijk.
Bron: Defensie, 17 september 2025
